Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 – letnich. Zabawa dydaktyczna: „Kto Ty jesteś?
Opracowanie: Ewa Replin
Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 – letnich. Zabawa dydaktyczna: „Kto Ty jesteś?
Cele główne:
- rozwijanie poczucia przynależności narodowej;
- podsumowanie i pogłębianie wiadomości na temat własnego przedszkola, miejscowości i kraju;
- wyrabianie szacunku do symboli narodowych;
- wzbogacenie słownictwa czynnego.
Cele szczegółowe:
• zna i rozpoznaje symbole narodowe: godło, flagę, hymn państwowy;
• wie, w jakim kraju mieszka;
• ma poczucie przynależności do kraju;
• wie, jaką postawę należy przyjąć podczas śpiewania hymnu państwowego;
• chętnie uczestniczy we wspólnej zabawie;
• rozwiązuje zagadki o symbolach narodowych;
• składa obrazek godła z 6 elementów;
• potrafi z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych,
• zna stolicę Polski,
• poznaje legendę o Warsie i Sawie i historię powstania nazwy stolicy,
• rozwija mowę i wyobraźnię;
• czerpie radość ze wspólnego spotkania z rodzicami.
Metody: czynne, aktywizujące, podające.
Formy działalności: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce: miś Flaguś, emblematy flagi narodowej dla rodziców i kokardy narodowe dla dzieci, szarfy dla dzieci w kolorze czerwonym, taca z chlebem i solą, strój górala i góralki, koperta z listem, tekst zagadek, puzzle godło Polski, tace z flagami państw, wstążki w kolorze białym i czerwonym dla każdego dziecka oraz flagi narodowe, gazetka z zabytkami Warszawy- ilustracje, napis Warszawa, flaga, godło, nagranie Hymnu Polski i innych piosenek, -płyta CD, magnetofon kolorowe wagoniki, dekoracja
Przebieg:
1. Powitanie zaproszonych gości staropolskim zwyczajem -chlebem i solą przed wejściem do sali, wręczenie rodzicom emblematów narodowych.
Witamy was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy wam tego chleba w życiu nie brakowało”.
2.Wstęp. List od misia Flagusia.
3. Odszukanie na mapie naszego kraju, zwrócenie uwagi na jego kontury, krainy geograficzne i sąsiadów.
4. Recytacja wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?.
5. Rozwiązywanie zagadek- utrwalenie symboli narodowych.
a) Zagadka:
W górach mieszka wielki ptak.
To jest Polski naszej znak.
Zobaczysz go kiedyś może.
To jest biały ..... (Orzeł)
• Układanie puzzli – Orła białego przy muzyce.
b) Zagadka:
Powiewa pięknie, gdy wiatr się zerwie.
Bo na niej jest biel i czerwień (Flaga)
• Wyszukiwanie polskiej flagi spośród innych flag europejskich.
6. Inscenizacja wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”.
7. Zabawa ruchowo -muzyczna pt. „Jaki to utwór?”.
Dzieci otrzymują wstążki w dwóch kolorach: czerwonym i białym. Ich zadaniem jest improwizacji muzycznej podczas trzech utworów ze zwróceniem uwagi na przyjęcie odpowiedniej postawy podczas hymnu narodowego.
8. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat - „Co to jest Polska?” z wykorzystaniem pacynki.
9.Zabawa ruchowa „Podroż do Warszawy” .Dzieci otrzymują wagoniki z kartonu i ustawiają się w pociąg. Przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” wyruszają do stolicy. Wysiadają z pociągu i siadają przed tablicą z obrazkami przedstawiającymi najciekawsze miejsca i zabytki Warszawy.
10. Słuchanie legendy W. Chotomskiej pt. „ Wars i Sawa” na podstawie ilustracji.
11. Pożegnanie piosenką „Jestem Polką i Polkiem” . Podziękowanie wszystkim za udział. Ocena pracy dzieci.